Egy nagyon kedves olvasó kérdezte, hogy mit gondolnak a japánok rólunk, magyarokról, illetve az országról.
Először egy pár érdekesség. Sok magyar ember mondogatja otthon, hogy sok közünk van a japánokhoz, állítólag még genetikailag is nagyon szoros kapcsolatban vagyunk egymással. Nem én vagyok a biológus a családban, de a következők talán mind igazak:
1. A kutatók szerint mind a magyarok, mind a japánok eredetéhez köze van a mongoloknak. A japánok mondják is, hogy mongol származásúak. Japánban is van tradicionális lovas íjászat, láttam is már. Érdekes módon azonban hosszabb íjakat használnak.
2. A magyar nyelv nagyon hasonlít a japánra, erről még részletesebben is szó lesz. Csak példának egy pár tény:
- mindkét nyelv ragasztó nyelv, tehát egymásra halmozott toldalékok, ragok vannak bennük
- nincsenek elöljárószavak, hanem ezek a ragok a szavakat követik, adott esetben névutóként
- a ragozott ige japánul is általában a a mondat végén van
- jelen van a kettős tagadás (pl. soha sem)
- sok szólásmondás hasonlít
Persze van rengeteg különbség is, de a nyelvtani alapok hasonlóak.
3. Ázsiában nagyon gyakori az ún. mongol folt. Ez egy kékes-lilás bőrelszíneződés az újszülöttek majdnem mindegyikén, a fenéken vagy a háton. Néha egész sokáig, akár a pubertáskorig is megmarad. Európában ilyen szinte nincs is, illetve csak Magyarországon fordul elő, százalékot nem tudok, mindenki döntse el, hogy lila volt-e a tompora kiskorában.
Van ezeken kívül még sok más dolog is, amit a magyarok emlegetnek, de azokról én nem tartok sokat. Ilyen például, hogy a magyarok is jók harcművészetekben. Szerintem ennek semmi köze a japánokhoz, már csak azért sem, mert itt inkább már a baseball a befutó, kevesebb tér jut az ősi tradícióknak. Amúgy is van még több más európai ország, amely jól szerepel ilyen téren az olimpiákon.
És mit gondolnak akkor a japánok rólunk? Tapasztalataimat könnyen össze lehet foglalni: Általában semmit, mert nemigen tudják, hogy kik vagyunk. Sajnálom, ha ezzel bárkit is lehangolok, de ez az igazság. Mikor megkérdezik, hogy honnan jövök és válaszolok, kétféle reakció van:
A) Az hol van? Milyen nyelven beszélnek?
B) Igen? Voltam Budapesten, ettem gulyáslevest és ismerem Bartókot.
Az A-válasz sokkal gyakoribb. A maradék válaszadó általában idősebb ember, aki már sokat utazott, ez itt egy nagy hobbi amúgy. Ezen felül vannak még komolyzenét kedvelők is, ők néha még a Bánk Bánt is ismerik.
A japán-magyar genetikai, nyelvi és egyéb rokonságról viszont még senki sem hallott itt azok közül, akiket kérdeztem. Pedig nagyon próbálkoztam.
Amúgy a többieknek így kell elmagyarázni, hogy honnan jöttem:
én: Európa megvan?
ő: Igen.
én: Németország?
ő: Persze.
én: Attól keletre van Ausztria, a fővárosa Bécs.
ő: Ezt is tudom.
én: Na, annak vagyunk a keleti szomszédai.
ő: Tényleg? De jó, akkor már ezt is tudom.
Mielőtt bárki elítéli az itt élőket, hogy nem ismerik szeretett hazánkat, fontoljuk meg a következőt: Japán egy hatalmas ország, Magyarország kicsi és nagyon messze van a kettő egymástól. Természetes, hogy a kicsi tud a nagyról, de fordítva ez nem igaz. Tudja egy átlag magyar ember, hogy hol van Tádzsikisztán és mi a fővárosa? Nem biztos, pedig másfélszer akkora, mint Magyarország. Vagy fel tud sorolni ugyanez az ember legalább húsz államot az Egyesült Államokban? Tudja, hogy hány van összesen?
De el is kalandoztam a témától. Azok, akik ismerik Magyarországot, nagyon jó véleménnyel vannak róla. A nagy részük azonban csak Budapesten volt. Tetszik nekik a város, az embereket kedvesnek ítélik, az ételeket finomnak és az árukat olcsónak. Szeretnek elmenni operát nézni és a hidakra is szívesen emlékeznek vissza. A legfontosabb, hogy a Tokaji Aszút megkóstolták és nagyon finom volt. Az Egri Bikavérről általában nem is hallottak még. Egyébként a táj is nagyon lenyűgözi őket.
Vannak olyanok, akik szeretik az európai történelmet, ők sokszor emlegetik még a monarchiát és a Habsburgokat is.
Viszont nem érzik másnak Magyarországot, az általános vélemény az, hogy ez is egy a sok európai ország közül. Leginkább Prágához szokták hasonlítani, ott is van folyó meg szép házak.
A japán-magyar diplomáciai kapcsolat egyébként a monarchia idején
kezdődött, viszonylag nagy múltja van. Itt van egy kép a netről,
1985-ből:
A képet innen másoltam
Még egy kis érdekesség. Ittlétem alatt kétszer találkoztam mongol emberrel, egyiküket két évig tanítottam is. Mindkettő azonnal tudta, hogy hol van Magyarország, ismerték azt a szót, hogy hun és egyikük még Attila nevét is. Ez persze nem jelenti azt, hogy a mongolok jobban képben vannak, de lenyűgözött a tudásuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése